Tájfunok, ciklonok és hurrikánok, melyeket feljegyzett a történelem.
2005-ben 27 hurrikán okozott károkat. Név szerint: Arlene, Bret, Cindy, Dennis, Emily, Franklin, Gret, Harvey, Irene, Jose, Katrina, Lee, Maria, Nate, Ophelia, Philippe, Rita, Stan, Tammy, Vince, Wilma, Alpha, Beta, Delta, Epsilon, Zeta.
2005. október 10.: A Vince hurrikán Madeira szigetétől délnyugatra jött létre. Mindössze 1-es fokig erősödött, majd legyengülvén Portugáliában ért partot. A Vince az első Európát elérő trópusi ciklon.
2005. október 20.: Minden idők legerősebb atlanti vihara, a Wilma hurrikán söpör végig Mexikó keleti és Florida középső részén. A Wilma a nyílt Karib-tengeren 320 km/h-s szélsebességet ér el. Ennek köszönhető, hogy „csak” 62 halálos áldozatot követel.
2005. augusztus 30.: A Katrina hurrikán eléri New Orleanst. A várost elönti a megáradt Mississippi, de szinte teljes a pusztulás a környékbeli városokban is. New Orleansban, az USA egyik legfontosabb kikötővárosában anarchia tör ki. Az utcán halottak hevertek, járvány szedte áldozatait és a garázdálkodó fegyveres bandák megfékezésére a hadsereget kellett bevetni. A Katrina 75 milliárd dollárnyi kárt okozott, e teljesítménnyel kiérdemelte a minden idők legdrágább trópusi vihara címet. A Katrina hurrikánhoz köthető az olajárak 70 dollár/hordó fölé emelkedése is.
2004. március 26.: Az emberiség által az Atlanti-óceán déli medencéjében elsőként megfigyelt trópusi ciklon a Catarina nevet kapja. Korábban a meterológusok úgy gondolták, hogy az Atlanti-óceán déli régióiban lehetetlen a trópusi ciklonok létrejötte. A Catarina ciklon megjelenése annyira meglepetésként érte a tudósokat, hogy névlista hiányában Santa Catarina brazil szövetségi államról nevezték el.
1997. december: A Paka szupertájfun a világ valaha mért legnagyobb, nem tornádóhoz köthető szélsebességét hozta. A Csendes-óceánon átvonuló vihar mindössze Guam szigetét érintette, ahol a szélmérő műszer 380 km/h-t jelzett, mielőtt összetört.
1992 Az Inki hurrikán 3 milliárd dolláros kárt okozott Hawaiin. Ez a szigetek történetének legerősebb vihara.
1979. október: A Tip tájfun minden idők legkiterjedtebb trópusi viharaként vonul a csendes-óceáni szigetvilágban. A legnagyobb mért szélsebesség 310 km/h volt.
1970. november 13.: A Bohla ciklon körülbelül 500 000 halálos áldozatot szed a Gangesz bangladesi torkollatában. Az akkor Kelet-Pakisztán néven a mai Pakisztán fennhatósága alá tartozó országrészbe alig érkezik külső segítség. Ennek következménye az 1971-ben kitört felkelés, mely a független Banglades kikiáltását eredményezte. A Bohla volt a történelem legtöbb halálos áldozattal járó vihara.
1935. szeptember 2.: A Labor Day hurrikán 260 km/h szélsebességgel 4000 áldozatot szedve tarolja le Florida déli részét.
1900: A Galveston hurrikán következtében 12000 ember hal meg Kubában és Karib-tengeren. A világ először kap képes beszámolót egy hurrikán pusztításáról.
1720: A "Nagy Hurrikán" 22000 embert pusztít el a Karib-tengeri szigeteken.
1281: A Kamikaze (Isteni szél) tájfun elsüllyeszti a japán szigetek megtámadására indult mongol hajóhadat. Japán megmenekül a Mongol Birodalomba való beolvadástól, megőrzi államiságát és saját kultúráját. |