Most, hogy az izlandi Eyjafjallajökull vulkán kitörése napi beszédtéma, felmerül egy kérdés: ha egy ilyen "apró" vulkánkitörés következményeként a levegőbe került vulkáni hamu miatt szinte teljesen leállt az európai légiközlekedés, ezzel valamelyest befolyásolva az emberek életfolyamát, mi történne, ha egy gigantikus méretű vulkán ontaná halált okozó láváját, hamuját és kéngázát?
A "szupervulkán" kifejezést az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata (USGS) azokra a vulkánokra használja, melyek egyetlen kitöréssel ezer köbkilométernél több hamut és horzsakövet juttatnak a felszínre, és robbanása többezerszerese is lehet az emberiség által eddig átélteknek.
Tapasztalat híján a geológusok feladata volt rekonstruálni egy ekkora kitörés folyamatát és következményeit. A folyamat a bolygó mélyéből indul, a Föld köpenyében hő áramlik fel, ami megolvasztja a kéreg alatti kőzeteket. Ez a hatalmas, szilárd kőzetekből, vízgőzből, szén-dioxid és más gázok keverékéből álló magmával teli kamra az évezredek alatt kinövi önmagát, kidomborítva a földfelszínt. Amikor ez a boltozat a széleken meghasad, túlnyomás következik be, és a gázok kiszabadulnak egy monumentális robbanás kíséretében.
A robbanás után több ezer négyzetkilométeres lávatavak keletkezhetnek, akár az egész kontinenst hamu lepheti el, továbbá számolni kell a kilövellő kéngáz okozta következményekkel is. A gáz, miután szétoszlik a levegőben, nem engedi a fényt lejutni a földre, ezáltal jégkorszakot idéz elő. Mivel akár több évig is tarthat, mire leülepedik, a bekövetkező klímaváltozás miatt tartósan fagypont alá eshet a hőmérséklet mindenhol. A mezőgazdaság összeomlana, az állatok és a növények zöme elpusztulna, a nukleáris télhez hasonlító hosszú időszak alatt óriási energiaválság és tömeges éhhalál következne be.
Veszélyességét bizonyítandó, egy osztrák kutatókból álló csoport szerint nem egy becsapódó meteorit, hanem gigantikus vulkánkitörések állnak a 250 millió évvel ezelőtti tömeges kihalás mögött, amikor az addig élt állatfajok 95%-a pusztult ki. Ezelőtt hetvenötezer évvel pedig az indonéziai Toba szupervulkán tört ki, mely majdnem az emberiség végét jelentette. A tudósok által végzett DNS vizsgálatok eredménye szerint a kitörés után mindössze 5-10 ezer ember élt a Földön.
Manapság a legnagyobb veszélyt az USA első és leghíresebb nemzeti parkja, a Yellowstone Nemzeti Park jelenti, mely szupervulkán már három alkalommal tette próbára a Föld túlélő képességét. Máig is aktív, sőt, az elmúlt évtizedekben egyre jobban mozgolódik a terület. 600.000 évente tör ki, s mivel a legutóbbi katasztrófa 640.000 éve történt, sajnos időszerű lenne egy újabb megpróbáltatás, amely lehet, a bolygót most sem, de az emberiség legnagyobb részét nagy valószínűséggel pusztítaná el.
forrás. |