2004. december 26-án egy cunami több mint 280 ezer embert ölt meg az Indiai-óceán körüli térségben. Korábbi nagy cunamiknak nincs nyoma az érintett országok néhány száz éves írott történelmében. A Nature nemrég két geológuscsoport kutatási eredményeit közölte: hajdani óriáscunamik nyomait tárták fel Thaiföldön és Szumátrán.
A 2004-es cunami hatalmas hullámai rengeteg homokot raktak le a szárazföldön. Thaiföldön, Phukettől 125 kilométerre északra, Phra Thong szigetén a 20 méter magas hullámok 2 kilométeres mélységben hatoltak be a füves síkságra. A sziget nyugati felét homokkal borította az ár. A geológusok olyan terepet kerestek vizsgálataikhoz, ahol az általában 5-20 centiméter vastag homokréteg háborítatlanul megmaradt.
A szakemberek kisebb kiemelkedések közti nedves, mocsaras mélyedésekben vizsgálódtak. Itt a homoküledék szerves anyagokat is tartalmaz, ez teszi lehetővé a mélyebb rétegek korának meghatározását. 150 ponton ástak le, korábbi cunamik homoküledékét keresve, és 20 kutatógödörben találtak további vizsgálatra érdemes nyomokat.
Kiderült, hogy a mocsaras területek mintegy 2500 éve alakultak ki (az időpontot növényi és kagylómaradványok elemzésével állapították meg). A homoklerakódás szervesanyag-tartalmát radiokarbon eljárással meghatározva azonosítottak egy nagy cunamit, amely az 1300-1450 időszakban pusztíthatott. Feltártak egy másik réteget is, amelynek korát még nem tudni pontosan, de i.e. 395 - i.sz. 1450 közé helyezik. Thaiföldön ezeken felül feltártak 2200 éves, cunamira utaló maradványokat is.
Vízzel borított terület Szumátra szigetén 2004-ben
Szumátrán, Acehben, a legészakibb tartományban a hullámok magassága elérte a 35 métert 2004-ben. A kiemelkedések közötti mocsaras síkságon itt is homokot rakott le a szárazföldre 1,8 kilométer mélységben behatoló árhullám. A kutatók két korábbi nagy cunami nyomait fedezték fel. Az egyik korát az 1290-1400-es évekre teszik, ez ugyanaz a cunami lehetett, amelynek a nyomát Thaiföldön az 1300-1450-es évekre tették. Szumátrán azonosítottak a 780-900-es évekből származó maradványokat is.
Az oldal a G-portál História Katasztrófák c. versenyére jött létre.
A G-portál História híres érdekes,izgalmas versenyiről, amik nem csak szórakoztatóak,hanem tanulságosak is. A portál szerkesztések álltal egy adott témát kell jobban megismernünk ami valóban igen hasznos. Ha érdekel a História oldala katt a képre.